Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the end of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

Ingyenesen hozzáférhető adatbázisok

Tudjuk, hogy az egyetem és a könyvtár zárva tartása alatt is haladniuk kell szakdolgozataikkal – beadandóikkal. Ehhez szeretnénk az alábbiakban néhány hazai, akár otthonról is elérhető, szabadon hozzáférhető adatbázist, tartalmat javasolni.

 

       ◦ Magyar Elektronikus Könyvtár - http://mek.oszk.hu

Egyik legnagyobb szövegarchívum, melyben főként szépirodalmi művek érhetőek el  és tölthetőek le különböző formátumokban (teljes szöveg). Emellett néhány kotta és térkép is megtalálható

        ◦ Arcanum Digitális Tudománytár - https://adtplus.arcanum.hu/hu/.

Szakfolyóiratok, közlönyök, heti és napilapok, kézikönyvek, lexikonok széles körű gyűjteménye. Az itt található anyagok magyar nyelvűek, társadalom-, művelődés- és gazdaságtörténeti jellegűek. Mindehhez teljes szöveggel ingyenesen lehet hozzáférni április 16.-áig.

        ◦ MATARKA -  http://www.matarka.hu/

Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa. Gyakran a folyóirat cikkek online is hozzáférhetőek, pdf vagy html formátumban elérhető a teljes szöveg. A bal oldali kereső felület alján azt a szűrési opciót is beállíthatjuk a keresés során, hogy Teljes szöveggel elérhető cikkek, így a találati listánkon csak ilyenek szerepelnek majd.

        ◦ Elektronikus Periodika Adatbázis (EPA) - https://epa.oszk.hu/

Az adatbázisban elektronikusan megjelenő valamint archivált folyóiratok közt böngészhetünk. Az archivált folyóiratok zömének teljes tartalma is elérhető, azaz nagyon sok cikk szintén teljes szöveggel hozzáférhető.    

        ◦ Digitális Irodalmi Akadémia - https://pim.hu/hu/dia

Újkori és kortárs magyar irodalom kiemelkedő személyeinek és munkáinak digitális gyűjteménye. Az itt megtalálható írók – költő teljes életműve hozzáférhető. Van külön regénytár, drámatár és gyermekkönyvtár, azonban szerző vagy cím alapján is könnyedén lehet keresni a művek között. 

        ◦ Hungaricana - https://hungaricana.hu/hu/

Első sorban történeti dokumentumok adatbázisa. A Zenetudományi Intézet hangarchívumán túl a gyűjteményt többnyire múzeumok, levéltárak, könyvtárak kiadványai alkotják, régi könyvekhez, bizonyos digitalizált levéltári anyagokhoz, térképekhez, képekhez férhetünk hozzá. A Budapest időgép interaktív térképek segítségével repíti vissza az olvasót a város különböző korszakaiba. 

        ◦ Europeana - https://www.europeana.eu/portal/hu

Ez az adatbázis a művészetek világát igyekszik bemutatni. Könyvek, műalkotások és műtárgyak fotói, kapcsolódó videók és hanganyagok érhetőek el Európa teljes területéről. A tartalmak zöme angol nyelvű.

 


Felhívjuk figyelmüket online olvasószolgálatunkra, ami a konyvtar@tok.elte.hu címen érhető el. Bátran írják meg problémájukat, kérdéseiket!