Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január végéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

AZ ELTE ÖRÖKSÉGÉBŐL: NERO ARANYA

Megjelenés ideje
Megjelenés helye
elte.hu

Megjelenés formátuma

Megjelenés fajtája

Intézmény

Terjedelem

Téma

Nyelv

Hatókör

Forrás helye
https://www.elte.hu/content/az-elte-oroksegebol-nero-aranya.t.25985
Szövegrész

"Az Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2022 folyamán ízelítőt ad az Egyetem tulajdonában álló gazdag tárgyi örökségből. Júniusban a hónap műtárgya egy redukált súlyú és ezüsttartalmú aureus, amelyet a hírhedt római császár a 64-es nagy tűzvész után veretett.

Nero (Kr.u. 54–68) uralkodásának idején, Kr.u. 64-ben 9 napon keresztül égett Róma, a tűzben a város kétharmada a lángok martalékává vált. Az újjáépítés, a keleten folytatott hadjárat, a császár pazarló életmódja rengeteg pénzt emésztett fel, ezért Nero drasztikus, ám jól ismert módszerhez nyúlt. Rontotta az arany súlyát 2%-kal 1/45 római fontra (7,39 g), továbbá a denarius súlyát 1/96 fontra (3,4 g), és annak ezüsttartalmát 93,5%-ra – magyarázza Juhász Lajos, az ELTE Régészettudományi Intézet adjunktusa.

Az ELTE Éremtárában található aureus már a reform után készült az új, redukált pénzlábon. A pénzrontásról a kortárs id. Plinius is hírt ad, aki életét egy másik híres esemény, a Vezúv kitörése során vesztette el Kr.u. 79-ben, amely Pompeiit és Herculaneumot is maga alá temette. "Később egy font aranyból 40 denariust (valójában aureust) verettek, a császárok pedig egyre csökkentették a súlyát, míg legutóbb Nero már 45-öt veretett belőle" – írta Plinius (Gesztelyi Tamás fordítása).

A hátlapon szereplő Juppiter Custost, azaz a főisten őrző szerepét többféleképpen lehet értelmezni. 64-ben történt ugyanis a nagy római tűzvész, egy évre rá pedig C. Calpurnius Piso összeesküvése. A császár mindkettőt túlélte, amelyben a védelmező Juppiternek kiemelt szerepe volt, mivel tőle függött a mindenkori uralkodó hatalma. Ezt támasztja alá, hogy Juppiter Custosnak később Domitianus emelt templomot a Capitoliumon, amelyet 69-ben Vitellius ostromolt, és amely elől a későbbi császár csak hajszálhíján menekült meg."