Népünk és kultúrájának ismerete alapvető fontosságú minden nemzedék tudásának megalapozásában. Az elmúlt időszakok oktatáspolitikája mégsem foglalkozott a kérdéssel jelentőségéhez mérten. Sokszor ezért azt tapasztalhatjuk, hogy a pedagógusképző intézményekben végzettek jelentős része egyáltalán nem kapott semmilyen szakmai felkészítést a népi hagyományokról, a magyarságtudat kialakításának módjairól. Ez különösen a közoktatás alsóbb szintjein – az óvó‐ és tanítóképző intézetekben – tartható komolyabb hiányosságnak. Szükség van tehát egy olyan összefoglaló munkára, amely a népismeret, hagyományismeret és a néprajz általános kérdéseivel foglalkozik, és segítséget nyújt a pedagógiai munkához is. Ezt a missziót vállalja Tarján Gábor új könyve, amely egyúttal a szerző közel négy évtizedes néprajzi kutatómunkájának és felsőoktatásban szerzett tapasztalatait hordozza.
A Magyarságismeret oktatása nem jelent „néprajztanárképzést”, hanem egy új diszciplínát, amely magában hordoz néprajzi ismereteket is. A magyarságismeret népismereti, önismereti, identitáserősítő társadalmi‐kulturális ismerettár, amely aktivitást keltő módszerekkel érzelmileg is megerősítheti az egészséges hazafiságot, a magyarsághoz tartozást. A magyarságismeret a határon belüli és kívüli magyarság szociológiai, antropológiai és néprajzi jellegzetességeit ismerteti, segítségével teljesebb és reálisabb képet nyerhetünk népünk etnikai és kulturális sajátosságairól.
Talán nem túlzás azt remélni, hogy egy ilyen könyvre a pedagógustársadalmon kívül sok magyarul érző és gondolkodó embernek szüksége lehet.
(hibás ISBN: 978-962-19-7433-1)