Könyvtárunk 2024. december 23. és 2025. január 1. között zárva tart, 2024. január 2-ától ismét várja olvasóit.

Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január elejéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

Tündérkert ezüstje

Alcím
tallérgyűjtemény a Magyar Nemzeti Múzeumban : A Magyar Nemzeti Múzeum időszaki kiállítása : 2016. június 7. - szeptember 11.
Szerző
Tóth Csaba
Kiadás ideje
2016
Kiadó
Magyar Nemzeti Múzeum
Kiadás helye
Budapest
ISBN
978-615-5209-54-03
Ismertető

Tündérkert ezüstje, patinás csillogás, nemesfémbe metszett történelem, díszes páncélok, fegyverek és címerek kavalkádja elevenedik meg e könyv lapjain, pedig a távoli, szívünknek mégis oly kedves, német-római császár és török szultán között őrlődő Erdélyi Fejedelemség pénzverésének csupán szűk keresztmetszete kerül bemutatásra ezen a kiállításon, amelynek katalógusát most kézben tartja a kedves Olvasó.

Erdélyország fejedelmeinek természeti kincsekből, nemesfémekből származó, legendás gazdagsága olvadt végül semmivé fennállásának közel másfél évszázados története során: felemésztették a háborúk vagy a békék, a nyugalom megváltásának ára, a török Portának fizetett tíz-, majd tizenötezer dukátnyi adó és a rengeteg ajándék. Az ezüstből elsősorban tallérokat vertek, amelyeket méltán tekinthetünk az újkori világ egyetemes valutájának. méretüknél fogva részletgazdag képek, valósághű ábrázolások megjelenítését tették lehetővé, olyan sikerrel, hogy mára már ritkává, olykor szinte megszerezhetetlenné váltak.

Napjainkban az árverések, a magán- és a közgyűjtemények minden tekintetben kimagasló darabjai az Erdélyi Fejedelemség ezüst tallérjai. Nemrégiben a Magyar Nemzeti Bank Értéktár programjának köszönhetően az egész világon párját ritkító értékű tallérgyűjtemény került a Magyar Nemzeti Múzeum őrizetébe és most kiállításon megismerheti a nagyközönség is. A 220 darab – 220 különálló történet, három generáció (nagyapa, fiú és unka) elkötelezett gyűjtői szenvedélyének eredménye – várja az érdeklődő látogatókat.