Könyvtárunk 2024. december 23. és 2025. január 1. között zárva tart, 2024. január 2-ától ismét várja olvasóit.

Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január elejéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

"Még nem a mi történelmünk?" - A délszláv háború emlékezete és oktatása Magyarországon - konferencia a Szekfű Gyula Könyvtárban

Az ISHA Budapest tisztelettel meghív minden érdeklődőt a "Még nem a mi történelmünk?" - A délszláv háború emlékezete és oktatása Magyarországon című konferenciára.

 

 

Az EUROCLIO (European Association of History Educators) szervezet az Európai Bizottság „A polgárok Európája” programjának támogatásával indította el „Learning a History That Is ’Not Yet History’” projektet, mely a kilencvenes évek délszláv háborúinak emlékezetét járja körül. A volt Jugoszlávia tagállamaira és egyéb európai országokra kiterjedő projekt célja, hogy történelemoktatók és történészhallgatók bevonásával kísérelje meg feltérképezni a délszláv háborúk megjelenését a köz- és felsőoktatásban. A kezdeményezés az oktatásban viszonylag ritkán tárgyalt témák (a huszadik század nemzeti-etnikai színezetű konfliktusai, menekültügy, kisebbségi lét) tárgyalásával kíván hozzájárulni a nemzeti és helyi diskurzusok párbeszédén keresztül a múlt jobb megismeréséhez és a régió társadalmainak megbékéléséhez.

Az ISHA Budapest a Történelemtanárok Egylete támogatásával egy konferenciával vesz részt a projektben. E rendezvény fő problémája a délszláv háborúk emlékezetének töredezettsége és annak oktathatósága.
Előadóink segítségével az alábbi kérdésköröket kívánjuk vizsgálni:
- milyen csomópontok mentén sűrűsödnek a háborút elszenvedő közösségek emlékei,
milyen idő- és hangsúlybeli változásokat figyelhetünk meg
- létrejöhet-e egységes narratíva, vagy egymás mellett párhuzamosan működő diskurzusok jellemzőek
- mi szükséges ahhoz, hogy a kérdéskör oktathatóvá váljon.
A rendezvény fő kérdése tehát, hogy egymástól elszigetelt, egyéni emlékezetek hogyan válhatnak a kollektív emlékezet részévé, szükség van-e erre a folyamatra ahhoz, hogy ez a Magyarországot is érintő konfliktus beemelhető legyen a történeti diskurzusba és az oktatásba.

 

 

Időpont: 2017. december 15., 10:30-17:30

Helyszín: ELTE BTK Történeti Intézet Szekfű Gyula Könyvtára (1088 Budapest, Múzeum körút 6-8, I. em. 115.)

 

 

A konferencia programja annak Facebook-oldalán olvasható.