Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2025. évi naptára lapjain a Theatrum orbis terrarum (A világ földjeinek színháza) című atlasz képeiből láthatnak válogatást.
Abraham Ortelius fő műveként számon tartott Theatrumát 1570 és 1612 között több nyelven, folyamatosan bővített kiadásban, művészi kivitelezésben nyomtatták ki, melyekben a térképek nagy része nem Ortelius, hanem más kartográfusok munkáját dicséri. A térképek az egész akkor ismert világot lefedték, a mellettük található rövid leírások pedig az adott terület domborzatát, növényzetét, állatvilágát, népességét mutatták be. Az atlasz népszerűsége nemcsak kartográfiai pontosságában rejlett, hanem a művészi kivitelezésében is, melyet az egyes példányok kézi színezése tovább erősített. A tengeri lények ábrázolása – a dekorációs célokon túl – az élővilág széles körű megismertetését szolgálta. Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár állományában hat különböző, 1575 és 1601 közötti kiadást őriz. Közülük a leglátványosabb, 1592-es kiadásból válogattunk állatábrázolásokat, melyeket a korban, hitelesként elfogadott könyvek alapján, a tudósok valóban létező élőlényeknek tekintettek. A naptár elektronikus változata itt tölthető le.
A reprezentatív falinaptár a Miniszterelnökség fejezetet irányító szerve alatt a Nemzeti Együttműködési Alap, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és az Egyetemi Könyvtárért Alapítvány támogatásával jelent meg.
Az Egyetemi Könyvtárért Alapítvány támogatási lehetőségeiről honlapunkon, könyv-örökbefogadási programunkról pedig itt talál bővebb információkat.