Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január végéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

Főegyházmegyei ajándék

Az Egyetemi Könyvtár, klasszikus gyűjtőköréhez tartozó, magyar egyházi, hitéleti vonatkozású, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyétől érkezett kiadványokkal gyarapodott.

 A teljesség igényét feladva álljon itt néhány cím a gazdag ajándékból. A negyven kötet között jelen van Erdő Péter esztergom-budapesti érseknek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének személyes vallomása (Hitem: kegyelem), közérdekű naplójegyzetei (Naplójegyzetek Szent Pál évében; Naplójegyzetek a papság évében) éppúgy, mint egyházjogi munkái (Az élő egyház joga; A bűn és a bűncselekmény). Fontos adattárak teszik teljessé a sort a főegyházmegye papjainak adataival. Az elméleti munkák közül kiemeljük G. L. Müller Katolikus dogmatikáját. A zömmel az elmúlt öt évben megjelent könyvek között szerepel Az Esztergomi Bazilika című reprezentatív mű magyarul, angolul, és németül is. Oktatástörténeti vonatkozású A Bécsi Pázmáneum, illetve a Fejezetek az új- és legújabb kori elitképzéshez című akadémiai doktori értekezés (Beke Margit). Érdeklődésre tarthat számot a Cigány népismeret (Székely János), és a cigány-pasztorizációról szóló, háromnyelvű kiadvány. A szociális tematika – a felsorolás teljessége nélkül – kiegészül a nők és az egyház kapcsolatát boncolgató beszélgetéssorozattal (A pap és a nő). A könyvtárunkban fellelhető, 1054 előtt másolt, egykor Janus Pannonius tulajdonában volt kéziratos kódex (Catena) alapján jelentette meg 1860-ban Márkfi Sámuel a Codex Graecus Quatuor Evangeliorum e Bibliotheca Universitatis Pestinensis című művét, s ennek reprintjét kaptuk most meg a Pécsi Püspökség kiadásában.

Az ajándékozás, Beke Margit levéltáros, történész szíves közreműködésével valósult meg.

(Kakasy Judit)